E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
steieren steuern (D) – appliquer des taxes, conduire (F)
Stammformen steierensteiertgesteiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsteieren
dusteiers
hien/si,hatt/etsteiert
mirsteieren
dirsteiert
sisteieren
Pass compos
echhugesteiert
duhuesgesteiert
hien/si,hatt/ethuetgesteiert
mirhugesteiert
dirhuttgesteiert
sihugesteiert
Plus-que-parfait
echhatgesteiert
duhasgesteiert
hien/si,hatt/ethatgesteiert
mirhategesteiert
dirhatgesteiert
sihategesteiert
Futur I
echwäert steieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesteiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsteieren
dugéifssteieren
hien/si,hatt/etgéifsteieren
mirgéifesteieren
dirgéiftsteieren
sigéifesteieren
Conditionnel Pass compos
echhttgesteiert
duhssgesteiert
hien/si,hatt/ethttgesteiert
mirhättegesteiert
dirhttgesteiert
sihättegesteiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersteier!
Plurielsteiert!
gesteiert
steieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigesteiert
dugëssgesteiert
hie/si,hatt/etgëttgesteiert
mirgigesteiert
dirgittgesteiert
sigigesteiert
Pass compos
echsigesteiert ginn
dubassgesteiert ginn
hien/si,hatt/etassgesteiert ginn
mirsigesteiert ginn
dirsiddgesteiert ginn
sisigesteiert ginn
Plus-que-parfait
echwargesteiert ginn
duwaarsgesteiert ginn
hien/si,hatt/etwargesteiert ginn
mirwaregesteiert ginn
dirwaartgesteiert ginn
siwaregesteiert ginn
Futur I
echwäert gesteiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesteiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gesteiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gesteiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gesteiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bisteierenbesteierenusteierenversteieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles