E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerstéieren zerstören (D)détruire (F)
Stammformen zerstéierenzerstéiertzerstéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echzerstéieren
duzerstéiers
hien/si,hatt/etzerstéiert
mirzerstéieren
dirzerstéiert
sizerstéieren
Passé composé
echhunnzerstéiert
duhueszerstéiert
hien/si,hatt/ethuetzerstéiert
mirhunnzerstéiert
dirhuttzerstéiert
sihunnzerstéiert
Plus-que-parfait
echhatzerstéiert
duhaszerstéiert
hien/si,hatt/ethatzerstéiert
mirhatenzerstéiert
dirhatzerstéiert
sihatenzerstéiert
Futur I
echwäert zerstéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerstéieren
dugéifszerstéieren
hien/si,hatt/etgéifzerstéieren
mirgéifenzerstéieren
dirgéiftzerstéieren
sigéifenzerstéieren
Conditionnel Passé composé
echhättzerstéiert
duhässzerstéiert
hien/si,hatt/ethättzerstéiert
mirhättenzerstéiert
dirhättzerstéiert
sihättenzerstéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerstéier!
Plurielzerstéiert!
zerstéiert
zerstéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzerstéiert
dugësszerstéiert
hie/si,hatt/etgëttzerstéiert
mirginnzerstéiert
dirgittzerstéiert
siginnzerstéiert
Passé composé
echsinnzerstéiert ginn
dubasszerstéiert ginn
hien/si,hatt/etasszerstéiert ginn
mirsinnzerstéiert ginn
dirsiddzerstéiert ginn
sisinnzerstéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarzerstéiert ginn
duwaarszerstéiert ginn
hien/si,hatt/etwarzerstéiert ginn
mirwarenzerstéiert ginn
dirwaartzerstéiert ginn
siwarenzerstéiert ginn
Futur I
echwäert zerstéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerstéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zerstéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zerstéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zerstéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entstéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles