E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
steigeren steigern (D) – augmenter (F)
Stammformen steigerensteigertgesteigert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsteigeren
dusteigers
hien/si,hatt/etsteigert
mirsteigeren
dirsteigert
sisteigeren
Pass compos
echhugesteigert
duhuesgesteigert
hien/si,hatt/ethuetgesteigert
mirhugesteigert
dirhuttgesteigert
sihugesteigert
Plus-que-parfait
echhatgesteigert
duhasgesteigert
hien/si,hatt/ethatgesteigert
mirhategesteigert
dirhatgesteigert
sihategesteigert
Futur I
echwäert steigeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesteigert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsteigeren
dugéifssteigeren
hien/si,hatt/etgéifsteigeren
mirgéifesteigeren
dirgéiftsteigeren
sigéifesteigeren
Conditionnel Pass compos
echhttgesteigert
duhssgesteigert
hien/si,hatt/ethttgesteigert
mirhättegesteigert
dirhttgesteigert
sihättegesteigert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersteiger!
Plurielsteigert!
gesteigert
steigeren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigesteigert
dugëssgesteigert
hie/si,hatt/etgëttgesteigert
mirgigesteigert
dirgittgesteigert
sigigesteigert
Pass compos
echsigesteigert ginn
dubassgesteigert ginn
hien/si,hatt/etassgesteigert ginn
mirsigesteigert ginn
dirsiddgesteigert ginn
sisigesteigert ginn
Plus-que-parfait
echwargesteigert ginn
duwaarsgesteigert ginn
hien/si,hatt/etwargesteigert ginn
mirwaregesteigert ginn
dirwaartgesteigert ginn
siwaregesteigert ginn
Futur I
echwäert gesteigert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gesteigert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gesteigert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gesteigert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gesteigert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles