E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
astell-en einstellen (D) – embaucher, cesser, stopper (F)
Stammformen astell-enstell-t anage-stall-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstell-en an
dustell-s an
hien/si,hatt/etstell-t an
mirstell-en an
dirstell-t an
sistell-en an
Pass compos
echhunnage-stall-t
duhuesage-stall-t
hien/si,hatt/ethuetage-stall-t
mirhunnage-stall-t
dirhuttage-stall-t
sihunnage-stall-t
Plus-que-parfait
echhatage-stall-t
duhasage-stall-t
hien/si,hatt/ethatage-stall-t
mirhatenage-stall-t
dirhatage-stall-t
sihatenage-stall-t
Futur I
echwäert astell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-stall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifastell-en
dugéifsastell-en
hien/si,hatt/etgéifastell-en
mirgéifenastell-en
dirgéiftastell-en
sigéifenastell-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-stall-t
duhssage-stall-t
hien/si,hatt/ethttage-stall-t
mirhttenage-stall-t
dirhttage-stall-t
sihttenage-stall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell an!
Plurielstell-t an!
age-stall-t
astell-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-stall-t
dugëssage-stall-t
hie/si,hatt/etgëttage-stall-t
mirginnage-stall-t
dirgittage-stall-t
siginnage-stall-t
Pass compos
echsinnage-stall-t ginn
dubassage-stall-t ginn
hien/si,hatt/etassage-stall-t ginn
mirsinnage-stall-t ginn
dirsiddage-stall-t ginn
sisinnage-stall-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-stall-t ginn
duwaarsage-stall-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-stall-t ginn
mirwarenage-stall-t ginn
dirwaartage-stall-t ginn
siwarenage-stall-t ginn
Futur I
echwäert age-stall-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-stall-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-stall-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-stall-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-stall-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstell-enbestell-enbloussstell-enderbistell-endergintstell-endohistell-endrnnerstell-endropstell-enduerstell-enmstell-enmstell-ennnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzerckstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles