E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nobestell-en nachbestellen (D) – faire une nouvelle commande (F)
Stammformen nobestell-enbestell-t nonobestall-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (no-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbestell-en no
dubestell-s no
hien/si,hatt/etbestell-t no
mirbestell-en no
dirbestell-t no
sibestell-en no
Pass compos
echhunnnobestall-t
duhuesnobestall-t
hien/si,hatt/ethuetnobestall-t
mirhunnnobestall-t
dirhuttnobestall-t
sihunnnobestall-t
Plus-que-parfait
echhatnobestall-t
duhasnobestall-t
hien/si,hatt/ethatnobestall-t
mirhatennobestall-t
dirhatnobestall-t
sihatennobestall-t
Futur I
echwäert nobestell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nobestall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnobestell-en
dugéifsnobestell-en
hien/si,hatt/etgéifnobestell-en
mirgéifennobestell-en
dirgéiftnobestell-en
sigéifennobestell-en
Conditionnel Pass compos
echhttnobestall-t
duhssnobestall-t
hien/si,hatt/ethttnobestall-t
mirhttennobestall-t
dirhttnobestall-t
sihttennobestall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestell no!
Plurielbestell-t no!
nobestall-t
nobestell-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnobestall-t
dugëssnobestall-t
hie/si,hatt/etgëttnobestall-t
mirginnnobestall-t
dirgittnobestall-t
siginnnobestall-t
Pass compos
echsinnnobestall-t ginn
dubassnobestall-t ginn
hien/si,hatt/etassnobestall-t ginn
mirsinnnobestall-t ginn
dirsiddnobestall-t ginn
sisinnnobestall-t ginn
Plus-que-parfait
echwarnobestall-t ginn
duwaarsnobestall-t ginn
hien/si,hatt/etwarnobestall-t ginn
mirwarennobestall-t ginn
dirwaartnobestall-t ginn
siwarennobestall-t ginn
Futur I
echwäert nobestall-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nobestall-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nobestall-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nobestall-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nobestall-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbestell-enbloussstell-enderbistell-endergintstell-endohistell-endrnnerstell-endropstell-enduerstell-enmstell-enmstell-ennnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-enofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzerckstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles