E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bestell-en bestellen (D) – commander, faire venir (F)
Stammformen bestell-enbestell-tbestall-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbestell-en
dubestell-s
hien/si,hatt/etbestell-t
mirbestell-en
dirbestell-t
sibestell-en
Pass compos
echhubestall-t
duhuesbestall-t
hien/si,hatt/ethuetbestall-t
mirhubestall-t
dirhuttbestall-t
sihubestall-t
Plus-que-parfait
echhatbestall-t
duhasbestall-t
hien/si,hatt/ethatbestall-t
mirhatebestall-t
dirhatbestall-t
sihatebestall-t
Futur I
echwäert bestell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbestell-en
dugéifsbestell-en
hien/si,hatt/etgéifbestell-en
mirgéifebestell-en
dirgéiftbestell-en
sigéifebestell-en
Conditionnel Pass compos
echhttbestall-t
duhssbestall-t
hien/si,hatt/ethttbestall-t
mirhättebestall-t
dirhttbestall-t
sihättebestall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbestell!
Plurielbestell-t!
bestall-t
bestell-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibestall-t
dugëssbestall-t
hie/si,hatt/etgëttbestall-t
mirgibestall-t
dirgittbestall-t
sigibestall-t
Pass compos
echsibestall-t ginn
dubassbestall-t ginn
hien/si,hatt/etassbestall-t ginn
mirsibestall-t ginn
dirsiddbestall-t ginn
sisibestall-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbestall-t ginn
duwaarsbestall-t ginn
hien/si,hatt/etwarbestall-t ginn
mirwarebestall-t ginn
dirwaartbestall-t ginn
siwarebestall-t ginn
Futur I
echwäert bestall-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bestall-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bestall-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bestall-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bestall-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbloussstell-enderbistell-endergintstell-endohistell-endrnnerstell-endropstell-enduerstell-enmstell-enmstell-ennnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzerckstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles