E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
derbistellen hinzustellen (D) – placer ct de (F)
Stammformen derbistellenstellt derbiderbigestallt
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobistellen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstellen derbi
dustells derbi
hien/si,hatt/etstellt derbi
mirstellen derbi
dirstellt derbi
sistellen derbi
Pass compos
echhunnderbigestallt
duhuesderbigestallt
hien/si,hatt/ethuetderbigestallt
mirhunnderbigestallt
dirhuttderbigestallt
sihunnderbigestallt
Plus-que-parfait
echhatderbigestallt
duhasderbigestallt
hien/si,hatt/ethatderbigestallt
mirhatenderbigestallt
dirhatderbigestallt
sihatenderbigestallt
Futur I
echwäert derbistellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbigestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbistellen
dugéifsderbistellen
hien/si,hatt/etgéifderbistellen
mirgéifenderbistellen
dirgéiftderbistellen
sigéifenderbistellen
Conditionnel Pass compos
echhttderbigestallt
duhssderbigestallt
hien/si,hatt/ethttderbigestallt
mirhttenderbigestallt
dirhttderbigestallt
sihttenderbigestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell derbi!
Plurielstellt derbi!
derbigestallt
derbistellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnderbigestallt
dugëssderbigestallt
hie/si,hatt/etgëttderbigestallt
mirginnderbigestallt
dirgittderbigestallt
siginnderbigestallt
Pass compos
echsinnderbigestallt ginn
dubassderbigestallt ginn
hien/si,hatt/etassderbigestallt ginn
mirsinnderbigestallt ginn
dirsiddderbigestallt ginn
sisinnderbigestallt ginn
Plus-que-parfait
echwarderbigestallt ginn
duwaarsderbigestallt ginn
hien/si,hatt/etwarderbigestallt ginn
mirwarenderbigestallt ginn
dirwaartderbigestallt ginn
siwarenderbigestallt ginn
Futur I
echwäert derbigestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbigestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif derbigestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif derbigestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier derbigestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles