E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dergintstellen gegenber stellen (D)contraster, confronter (F)
Stammformen dergintstellenstellt dergintdergintgestallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dergint-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dogintstellen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstellen dergint
dustells dergint
hien/si,hatt/etstellt dergint
mirstellen dergint
dirstellt dergint
sistellen dergint
Pass compos
echhunndergintgestallt
duhuesdergintgestallt
hien/si,hatt/ethuetdergintgestallt
mirhunndergintgestallt
dirhuttdergintgestallt
sihunndergintgestallt
Plus-que-parfait
echhatdergintgestallt
duhasdergintgestallt
hien/si,hatt/ethatdergintgestallt
mirhatendergintgestallt
dirhatdergintgestallt
sihatendergintgestallt
Futur I
echwäert dergintstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dergintgestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdergintstellen
dugéifsdergintstellen
hien/si,hatt/etgéifdergintstellen
mirgéifendergintstellen
dirgéiftdergintstellen
sigéifendergintstellen
Conditionnel Pass compos
echhttdergintgestallt
duhssdergintgestallt
hien/si,hatt/ethttdergintgestallt
mirhttendergintgestallt
dirhttdergintgestallt
sihttendergintgestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell dergint!
Plurielstellt dergint!
dergintgestallt
dergintstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndergintgestallt
dugëssdergintgestallt
hie/si,hatt/etgëttdergintgestallt
mirginndergintgestallt
dirgittdergintgestallt
siginndergintgestallt
Pass compos
echsinndergintgestallt ginn
dubassdergintgestallt ginn
hien/si,hatt/etassdergintgestallt ginn
mirsinndergintgestallt ginn
dirsidddergintgestallt ginn
sisinndergintgestallt ginn
Plus-que-parfait
echwardergintgestallt ginn
duwaarsdergintgestallt ginn
hien/si,hatt/etwardergintgestallt ginn
mirwarendergintgestallt ginn
dirwaartdergintgestallt ginn
siwarendergintgestallt ginn
Futur I
echwäert dergintgestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dergintgestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dergintgestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dergintgestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier dergintgestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles