E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dergéintstell-en gegenüber stellen (D) – contraster, confronter (F)
Stammformen dergéintstell-enstell-t dergéintdergéintge-stall-t
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dergéint-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dogéintstellen
Indikativ Aktiv
Présent
echstell-en dergéint
dustell-s dergéint
hien/si,hatt/etstell-t dergéint
mirstell-en dergéint
dirstell-t dergéint
sistell-en dergéint
Passé composé
echhunndergéintge-stall-t
duhuesdergéintge-stall-t
hien/si,hatt/ethuetdergéintge-stall-t
mirhunndergéintge-stall-t
dirhuttdergéintge-stall-t
sihunndergéintge-stall-t
Plus-que-parfait
echhatdergéintge-stall-t
duhasdergéintge-stall-t
hien/si,hatt/ethatdergéintge-stall-t
mirhatendergéintge-stall-t
dirhatdergéintge-stall-t
sihatendergéintge-stall-t
Futur I
echwäert dergéintstell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dergéintge-stall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdergéintstell-en
dugéifsdergéintstell-en
hien/si,hatt/etgéifdergéintstell-en
mirgéifendergéintstell-en
dirgéiftdergéintstell-en
sigéifendergéintstell-en
Conditionnel Passé composé
echhättdergéintge-stall-t
duhässdergéintge-stall-t
hien/si,hatt/ethättdergéintge-stall-t
mirhättendergéintge-stall-t
dirhättdergéintge-stall-t
sihättendergéintge-stall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell dergéint!
Plurielstell-t dergéint!
dergéintge-stall-t
dergéintstell-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndergéintge-stall-t
dugëssdergéintge-stall-t
hie/si,hatt/etgëttdergéintge-stall-t
mirginndergéintge-stall-t
dirgittdergéintge-stall-t
siginndergéintge-stall-t
Passé composé
echsinndergéintge-stall-t ginn
dubassdergéintge-stall-t ginn
hien/si,hatt/etassdergéintge-stall-t ginn
mirsinndergéintge-stall-t ginn
dirsidddergéintge-stall-t ginn
sisinndergéintge-stall-t ginn
Plus-que-parfait
echwardergéintge-stall-t ginn
duwaarsdergéintge-stall-t ginn
hien/si,hatt/etwardergéintge-stall-t ginn
mirwarendergéintge-stall-t ginn
dirwaartdergéintge-stall-t ginn
siwarendergéintge-stall-t ginn
Futur I
echwäert dergéintge-stall-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dergéintge-stall-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dergéintge-stall-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dergéintge-stall-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dergéintge-stall-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbestell-enbloussstell-enderbäistell-endohistell-endrënnerstell-endropstell-enduerstell-enëmstell-enëmstell-enënnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzeréckstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles