E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dropstellen darauf stellen (D) – poser sur (F)
Stammformen dropstellenstellt dropdropgestallt
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (drop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstellen drop
dustells drop
hien/si,hatt/etstellt drop
mirstellen drop
dirstellt drop
sistellen drop
Pass compos
echhunndropgestallt
duhuesdropgestallt
hien/si,hatt/ethuetdropgestallt
mirhunndropgestallt
dirhuttdropgestallt
sihunndropgestallt
Plus-que-parfait
echhatdropgestallt
duhasdropgestallt
hien/si,hatt/ethatdropgestallt
mirhatendropgestallt
dirhatdropgestallt
sihatendropgestallt
Futur I
echwäert dropstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdropstellen
dugéifsdropstellen
hien/si,hatt/etgéifdropstellen
mirgéifendropstellen
dirgéiftdropstellen
sigéifendropstellen
Conditionnel Pass compos
echhttdropgestallt
duhssdropgestallt
hien/si,hatt/ethttdropgestallt
mirhttendropgestallt
dirhttdropgestallt
sihttendropgestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell drop!
Plurielstellt drop!
dropgestallt
dropstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndropgestallt
dugëssdropgestallt
hie/si,hatt/etgëttdropgestallt
mirginndropgestallt
dirgittdropgestallt
siginndropgestallt
Pass compos
echsinndropgestallt ginn
dubassdropgestallt ginn
hien/si,hatt/etassdropgestallt ginn
mirsinndropgestallt ginn
dirsidddropgestallt ginn
sisinndropgestallt ginn
Plus-que-parfait
echwardropgestallt ginn
duwaarsdropgestallt ginn
hien/si,hatt/etwardropgestallt ginn
mirwarendropgestallt ginn
dirwaartdropgestallt ginn
siwarendropgestallt ginn
Futur I
echwäert dropgestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dropgestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif dropgestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif dropgestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier dropgestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles