E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
changéieren wechseln, ändern (D) – changer (F) – to alter/ change (E)
Stammformen changéierenchangéiertchangéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echchangéieren
duchangéiers
hien/si,hatt/etchangéiert
mirchangéieren
dirchangéiert
sichangéieren
Passé composé
echhuchangéiert
duhueschangéiert
hien/si,hatt/ethuetchangéiert
mirhuchangéiert
dirhuttchangéiert
sihuchangéiert
Plus-que-parfait
echhatchangéiert
duhaschangéiert
hien/si,hatt/ethatchangéiert
mirhatechangéiert
dirhatchangéiert
sihatechangéiert
Modale Futur I
echwäert changéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert changéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchangéieren
dugéifschangéieren
hien/si,hatt/etgéifchangéieren
mirgéifechangéieren
dirgéiftchangéieren
sigéifechangéieren
Conditionnel passé composé
echhättchangéiert
duhässchangéiert
hien/si,hatt/ethättchangéiert
mirhättechangéiert
dirhättchangéiert
sihättechangéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchangéier!
Plurielchangéiert!
changéiert
changéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgichangéiert
dugësschangéiert
hie/si,hatt/etgëttchangéiert
mirgichangéiert
dirgittchangéiert
sigichangéiert
Passé composé
echsichangéiert ginn
dubasschangéiert ginn
hien/si,hatt/etasschangéiert ginn
mirsichangéiert ginn
dirsiddchangéiert ginn
sisichangéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarchangéiert ginn
duwaarschangéiert ginn
hien/si,hatt/etwarchangéiert ginn
mirwarechangéiert ginn
dirwaartchangéiert ginn
siwarechangéiert ginn
Modale Futur I
echwäert changéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert changéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif changéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif changéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier changéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles