E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chang-éier-en wechseln, ändern (D)changer (F)to alter/ change (E)
Stammformen chang-éier-enchang-éier-tchang-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchang-éier-en
duchang-éier-s
hien/si,hatt/etchang-éier-t
mirchang-éier-en
dirchang-éier-t
sichang-éier-en
Passé composé
echhuchang-éier-t
duhueschang-éier-t
hien/si,hatt/ethuetchang-éier-t
mirhuchang-éier-t
dirhuttchang-éier-t
sihuchang-éier-t
Plus-que-parfait
echhatchang-éier-t
duhaschang-éier-t
hien/si,hatt/ethatchang-éier-t
mirhatechang-éier-t
dirhatchang-éier-t
sihatechang-éier-t
Futur I
echwäert chang-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chang-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchang-éier-en
dugéifschang-éier-en
hien/si,hatt/etgéifchang-éier-en
mirgéifechang-éier-en
dirgéiftchang-éier-en
sigéifechang-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättchang-éier-t
duhässchang-éier-t
hien/si,hatt/ethättchang-éier-t
mirhättechang-éier-t
dirhättchang-éier-t
sihättechang-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchang-éier!
Plurielchang-éier-t!
chang-éier-t
chang-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgichang-éier-t
dugësschang-éier-t
hie/si,hatt/etgëttchang-éier-t
mirgichang-éier-t
dirgittchang-éier-t
sigichang-éier-t
Passé composé
echsichang-éier-t ginn
dubasschang-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasschang-éier-t ginn
mirsichang-éier-t ginn
dirsiddchang-éier-t ginn
sisichang-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarchang-éier-t ginn
duwaarschang-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarchang-éier-t ginn
mirwarechang-éier-t ginn
dirwaartchang-éier-t ginn
siwarechang-éier-t ginn
Futur I
echwäert chang-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chang-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif chang-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif chang-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier chang-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles