E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mstellen umstellen (D)adapter, dplacer (F)
Stammformen mstellenstellt mmgestallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstellen m
dustells m
hien/si,hatt/etstellt m
mirstellen m
dirstellt m
sistellen m
Pass compos
echhunnmgestallt
duhuesmgestallt
hien/si,hatt/ethuetmgestallt
mirhunnmgestallt
dirhuttmgestallt
sihunnmgestallt
Plus-que-parfait
echhatmgestallt
duhasmgestallt
hien/si,hatt/ethatmgestallt
mirhatenmgestallt
dirhatmgestallt
sihatenmgestallt
Futur I
echwäert mstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmstellen
dugéifsmstellen
hien/si,hatt/etgéifmstellen
mirgéifenmstellen
dirgéiftmstellen
sigéifenmstellen
Conditionnel Pass compos
echhttmgestallt
duhssmgestallt
hien/si,hatt/ethttmgestallt
mirhttenmgestallt
dirhttmgestallt
sihttenmgestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell m!
Plurielstellt m!
mgestallt
mstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgestallt
dugëssmgestallt
hie/si,hatt/etgëttmgestallt
mirginnmgestallt
dirgittmgestallt
siginnmgestallt
Pass compos
echsinnmgestallt ginn
dubassmgestallt ginn
hien/si,hatt/etassmgestallt ginn
mirsinnmgestallt ginn
dirsiddmgestallt ginn
sisinnmgestallt ginn
Plus-que-parfait
echwarmgestallt ginn
duwaarsmgestallt ginn
hien/si,hatt/etwarmgestallt ginn
mirwarenmgestallt ginn
dirwaartmgestallt ginn
siwarenmgestallt ginn
Futur I
echwäert mgestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles