E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerstellen unterstellen (D)supposer (F)
Stammformen nnerstellennnerstelltnnerstallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerstellen
dunnerstells
hien/si,hatt/etnnerstellt
mirnnerstellen
dirnnerstellt
sinnerstellen
Pass compos
echhunnnnerstallt
duhuesnnerstallt
hien/si,hatt/ethuetnnerstallt
mirhunnnnerstallt
dirhuttnnerstallt
sihunnnnerstallt
Plus-que-parfait
echhatnnerstallt
duhasnnerstallt
hien/si,hatt/ethatnnerstallt
mirhatennnerstallt
dirhatnnerstallt
sihatennnerstallt
Futur I
echwäert nnerstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerstallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerstellen
dugéifsnnerstellen
hien/si,hatt/etgéifnnerstellen
mirgéifennnerstellen
dirgéiftnnerstellen
sigéifennnerstellen
Conditionnel Pass compos
echhttnnerstallt
duhssnnerstallt
hien/si,hatt/ethttnnerstallt
mirhttennnerstallt
dirhttnnerstallt
sihttennnerstallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerstell!
Plurielnnerstellt!
nnerstallt
nnerstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnerstallt
dugëssnnerstallt
hie/si,hatt/etgëttnnerstallt
mirginnnnerstallt
dirgittnnerstallt
siginnnnerstallt
Pass compos
echsinnnnerstallt ginn
dubassnnerstallt ginn
hien/si,hatt/etassnnerstallt ginn
mirsinnnnerstallt ginn
dirsiddnnerstallt ginn
sisinnnnerstallt ginn
Plus-que-parfait
echwarnnerstallt ginn
duwaarsnnerstallt ginn
hien/si,hatt/etwarnnerstallt ginn
mirwarennnerstallt ginn
dirwaartnnerstallt ginn
siwarennnerstallt ginn
Futur I
echwäert nnerstallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerstallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnerstallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnerstallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnerstallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles