E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entstellen entstellen (D)altrer, dfigurer (F)
Stammformen entstellenentstelltentstallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentstellen
duentstells
hien/si,hatt/etentstellt
mirentstellen
direntstellt
sientstellen
Pass compos
echhunnentstallt
duhuesentstallt
hien/si,hatt/ethuetentstallt
mirhunnentstallt
dirhuttentstallt
sihunnentstallt
Plus-que-parfait
echhatentstallt
duhasentstallt
hien/si,hatt/ethatentstallt
mirhatenentstallt
dirhatentstallt
sihatenentstallt
Futur I
echwäert entstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entstallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentstellen
dugéifsentstellen
hien/si,hatt/etgéifentstellen
mirgéifenentstellen
dirgéiftentstellen
sigéifenentstellen
Conditionnel Pass compos
echhttentstallt
duhssentstallt
hien/si,hatt/ethttentstallt
mirhttenentstallt
dirhttentstallt
sihttenentstallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentstell!
Plurielentstellt!
entstallt
entstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentstallt
dugëssentstallt
hie/si,hatt/etgëttentstallt
mirginnentstallt
dirgittentstallt
siginnentstallt
Pass compos
echsinnentstallt ginn
dubassentstallt ginn
hien/si,hatt/etassentstallt ginn
mirsinnentstallt ginn
dirsiddentstallt ginn
sisinnentstallt ginn
Plus-que-parfait
echwarentstallt ginn
duwaarsentstallt ginn
hien/si,hatt/etwarentstallt ginn
mirwarenentstallt ginn
dirwaartentstallt ginn
siwarenentstallt ginn
Futur I
echwäert entstallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entstallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entstallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entstallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entstallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles