E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erastell-en hereinstellen (D)rentrer (F)
Stammformen erastell-enstell-t eranerage-stall-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstell-en eran
dustell-s eran
hien/si,hatt/etstell-t eran
mirstell-en eran
dirstell-t eran
sistell-en eran
Pass compos
echhunnerage-stall-t
duhueserage-stall-t
hien/si,hatt/ethueterage-stall-t
mirhunnerage-stall-t
dirhutterage-stall-t
sihunnerage-stall-t
Plus-que-parfait
echhaterage-stall-t
duhaserage-stall-t
hien/si,hatt/ethaterage-stall-t
mirhatenerage-stall-t
dirhaterage-stall-t
sihatenerage-stall-t
Futur I
echwäert erastell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-stall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferastell-en
dugéifserastell-en
hien/si,hatt/etgéiferastell-en
mirgéifenerastell-en
dirgéifterastell-en
sigéifenerastell-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-stall-t
duhsserage-stall-t
hien/si,hatt/ethtterage-stall-t
mirhttenerage-stall-t
dirhtterage-stall-t
sihttenerage-stall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell eran!
Plurielstell-t eran!
erage-stall-t
erastell-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerage-stall-t
dugësserage-stall-t
hie/si,hatt/etgëtterage-stall-t
mirginnerage-stall-t
dirgitterage-stall-t
siginnerage-stall-t
Pass compos
echsinnerage-stall-t ginn
dubasserage-stall-t ginn
hien/si,hatt/etasserage-stall-t ginn
mirsinnerage-stall-t ginn
dirsidderage-stall-t ginn
sisinnerage-stall-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerage-stall-t ginn
duwaarserage-stall-t ginn
hien/si,hatt/etwarerage-stall-t ginn
mirwarenerage-stall-t ginn
dirwaarterage-stall-t ginn
siwarenerage-stall-t ginn
Futur I
echwäert erage-stall-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-stall-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erage-stall-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erage-stall-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erage-stall-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbestell-enbloussstell-enderbistell-endergintstell-endohistell-endrnnerstell-endropstell-enduerstell-enmstell-enmstell-ennnerstell-enentstell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzerckstell-enzoustell-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles