E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausstellen herausstellen (D) – se rvler (F)
Stammformen erausstellenstellt erauserausgestallt
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstellen eraus
dustells eraus
hien/si,hatt/etstellt eraus
mirstellen eraus
dirstellt eraus
sistellen eraus
Pass compos
echhunnerausgestallt
duhueserausgestallt
hien/si,hatt/ethueterausgestallt
mirhunnerausgestallt
dirhutterausgestallt
sihunnerausgestallt
Plus-que-parfait
echhaterausgestallt
duhaserausgestallt
hien/si,hatt/ethaterausgestallt
mirhatenerausgestallt
dirhaterausgestallt
sihatenerausgestallt
Futur I
echwäert erausstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausstellen
dugéifserausstellen
hien/si,hatt/etgéiferausstellen
mirgéifenerausstellen
dirgéifterausstellen
sigéifenerausstellen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgestallt
duhsserausgestallt
hien/si,hatt/ethtterausgestallt
mirhttenerausgestallt
dirhtterausgestallt
sihttenerausgestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell eraus!
Plurielstellt eraus!
erausgestallt
erausstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgestallt
dugësserausgestallt
hie/si,hatt/etgëtterausgestallt
mirginnerausgestallt
dirgitterausgestallt
siginnerausgestallt
Pass compos
echsinnerausgestallt ginn
dubasserausgestallt ginn
hien/si,hatt/etasserausgestallt ginn
mirsinnerausgestallt ginn
dirsidderausgestallt ginn
sisinnerausgestallt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgestallt ginn
duwaarserausgestallt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgestallt ginn
mirwarenerausgestallt ginn
dirwaarterausgestallt ginn
siwarenerausgestallt ginn
Futur I
echwäert erausgestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles