E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechstellen wegstellen (D)
Stammformen ewechstellenstellt ewechewechgestallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstellen ewech
dustells ewech
hien/si,hatt/etstellt ewech
mirstellen ewech
dirstellt ewech
sistellen ewech
Pass compos
echhunnewechgestallt
duhuesewechgestallt
hien/si,hatt/ethuetewechgestallt
mirhunnewechgestallt
dirhuttewechgestallt
sihunnewechgestallt
Plus-que-parfait
echhatewechgestallt
duhasewechgestallt
hien/si,hatt/ethatewechgestallt
mirhatenewechgestallt
dirhatewechgestallt
sihatenewechgestallt
Futur I
echwäert ewechstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechstellen
dugéifsewechstellen
hien/si,hatt/etgéifewechstellen
mirgéifenewechstellen
dirgéiftewechstellen
sigéifenewechstellen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgestallt
duhssewechgestallt
hien/si,hatt/ethttewechgestallt
mirhttenewechgestallt
dirhttewechgestallt
sihttenewechgestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell ewech!
Plurielstellt ewech!
ewechgestallt
ewechstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechgestallt
dugëssewechgestallt
hie/si,hatt/etgëttewechgestallt
mirginnewechgestallt
dirgittewechgestallt
siginnewechgestallt
Pass compos
echsinnewechgestallt ginn
dubassewechgestallt ginn
hien/si,hatt/etassewechgestallt ginn
mirsinnewechgestallt ginn
dirsiddewechgestallt ginn
sisinnewechgestallt ginn
Plus-que-parfait
echwarewechgestallt ginn
duwaarsewechgestallt ginn
hien/si,hatt/etwarewechgestallt ginn
mirwarenewechgestallt ginn
dirwaartewechgestallt ginn
siwarenewechgestallt ginn
Futur I
echwäert ewechgestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechgestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechgestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechgestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles