E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verstellen verstellen (D)dregler, changer de place (F)
Stammformen verstellenverstelltverstallt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverstellen
duverstells
hien/si,hatt/etverstellt
mirverstellen
dirverstellt
siverstellen
Pass compos
echhuverstallt
duhuesverstallt
hien/si,hatt/ethuetverstallt
mirhuverstallt
dirhuttverstallt
sihuverstallt
Plus-que-parfait
echhatverstallt
duhasverstallt
hien/si,hatt/ethatverstallt
mirhateverstallt
dirhatverstallt
sihateverstallt
Futur I
echwäert verstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverstellen
dugéifsverstellen
hien/si,hatt/etgéifverstellen
mirgéifeverstellen
dirgéiftverstellen
sigéifeverstellen
Conditionnel Pass compos
echhttverstallt
duhssverstallt
hien/si,hatt/ethttverstallt
mirhätteverstallt
dirhttverstallt
sihätteverstallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverstell!
Plurielverstellt!
verstallt
verstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverstallt
dugëssverstallt
hie/si,hatt/etgëttverstallt
mirgiverstallt
dirgittverstallt
sigiverstallt
Pass compos
echsiverstallt ginn
dubassverstallt ginn
hien/si,hatt/etassverstallt ginn
mirsiverstallt ginn
dirsiddverstallt ginn
sisiverstallt ginn
Plus-que-parfait
echwarverstallt ginn
duwaarsverstallt ginn
hien/si,hatt/etwarverstallt ginn
mirwareverstallt ginn
dirwaartverstallt ginn
siwareverstallt ginn
Futur I
echwäert verstallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verstallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verstallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verstallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenvirbestellen virstellenzerckstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles