E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerckstellen zurckstellen (D) – reposer sa place (F)
Stammformen zerckstellenstellt zerckzerckgestallt
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zerck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstellen zerck
dustells zerck
hien/si,hatt/etstellt zerck
mirstellen zerck
dirstellt zerck
sistellen zerck
Pass compos
echhunnzerckgestallt
duhueszerckgestallt
hien/si,hatt/ethuetzerckgestallt
mirhunnzerckgestallt
dirhuttzerckgestallt
sihunnzerckgestallt
Plus-que-parfait
echhatzerckgestallt
duhaszerckgestallt
hien/si,hatt/ethatzerckgestallt
mirhatenzerckgestallt
dirhatzerckgestallt
sihatenzerckgestallt
Futur I
echwäert zerckstellen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgestallt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckstellen
dugéifszerckstellen
hien/si,hatt/etgéifzerckstellen
mirgéifenzerckstellen
dirgéiftzerckstellen
sigéifenzerckstellen
Conditionnel Pass compos
echhttzerckgestallt
duhsszerckgestallt
hien/si,hatt/ethttzerckgestallt
mirhttenzerckgestallt
dirhttzerckgestallt
sihttenzerckgestallt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell zerck!
Plurielstellt zerck!
zerckgestallt
zerckstellen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerckgestallt
dugësszerckgestallt
hie/si,hatt/etgëttzerckgestallt
mirginnzerckgestallt
dirgittzerckgestallt
siginnzerckgestallt
Pass compos
echsinnzerckgestallt ginn
dubasszerckgestallt ginn
hien/si,hatt/etasszerckgestallt ginn
mirsinnzerckgestallt ginn
dirsiddzerckgestallt ginn
sisinnzerckgestallt ginn
Plus-que-parfait
echwarzerckgestallt ginn
duwaarszerckgestallt ginn
hien/si,hatt/etwarzerckgestallt ginn
mirwarenzerckgestallt ginn
dirwaartzerckgestallt ginn
siwarenzerckgestallt ginn
Futur I
echwäert zerckgestallt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgestallt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerckgestallt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerckgestallt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerckgestallt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astellenausstellenbestellenbloussstellenderbistellendergintstellendohistellendrnnerstellendropstellenduerstellenmstellenmstellennnerstellenentstellenerastellenerausstellenewechstellenfeststellenhanneschtstellenhistellennobestellen ofbestellen ofstellenopstellenstellenustellenverstellenvirbestellen virstellenzoustellen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles