E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoustell-en zustellen (D)barrer, barricader, obstruer (F)
Stammformen zoustell-enstell-t zouzouge-stall-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstell-en zou
dustell-s zou
hien/si,hatt/etstell-t zou
mirstell-en zou
dirstell-t zou
sistell-en zou
Pass compos
echhunnzouge-stall-t
duhueszouge-stall-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-stall-t
mirhunnzouge-stall-t
dirhuttzouge-stall-t
sihunnzouge-stall-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-stall-t
duhaszouge-stall-t
hien/si,hatt/ethatzouge-stall-t
mirhatenzouge-stall-t
dirhatzouge-stall-t
sihatenzouge-stall-t
Futur I
echwäert zoustell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-stall-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoustell-en
dugéifszoustell-en
hien/si,hatt/etgéifzoustell-en
mirgéifenzoustell-en
dirgéiftzoustell-en
sigéifenzoustell-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-stall-t
duhsszouge-stall-t
hien/si,hatt/ethttzouge-stall-t
mirhttenzouge-stall-t
dirhttzouge-stall-t
sihttenzouge-stall-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstell zou!
Plurielstell-t zou!
zouge-stall-t
zoustell-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzouge-stall-t
dugësszouge-stall-t
hie/si,hatt/etgëttzouge-stall-t
mirginnzouge-stall-t
dirgittzouge-stall-t
siginnzouge-stall-t
Pass compos
echsinnzouge-stall-t ginn
dubasszouge-stall-t ginn
hien/si,hatt/etasszouge-stall-t ginn
mirsinnzouge-stall-t ginn
dirsiddzouge-stall-t ginn
sisinnzouge-stall-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzouge-stall-t ginn
duwaarszouge-stall-t ginn
hien/si,hatt/etwarzouge-stall-t ginn
mirwarenzouge-stall-t ginn
dirwaartzouge-stall-t ginn
siwarenzouge-stall-t ginn
Futur I
echwäert zouge-stall-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-stall-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zouge-stall-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zouge-stall-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zouge-stall-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
astell-enausstell-enbestell-enbloussstell-enderbistell-endergintstell-endohistell-endrnnerstell-endropstell-enduerstell-enmstell-enmstell-ennnerstell-enentstell-enerastell-enerausstell-enewechstell-enfeststell-enhanneschtstell-enhistell-ennobestell-en ofbestell-en ofstell-enopstell-enstell-enustell-enverstell-envirbestell-en virstell-enzerckstell-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles