E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stėllen stillen (D)allaiter (F)
Stammformen stėllenstėlltgestėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstėllen
dustėlls
hien/si,hatt/etstėllt
mirstėllen
dirstėllt
sistėllen
Passé composé
echhugestėllt
duhuesgestėllt
hien/si,hatt/ethuetgestėllt
mirhugestėllt
dirhuttgestėllt
sihugestėllt
Plus-que-parfait
echhatgestėllt
duhasgestėllt
hien/si,hatt/ethatgestėllt
mirhategestėllt
dirhatgestėllt
sihategestėllt
Futur I
echwäert stėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstėllen
dugéifsstėllen
hien/si,hatt/etgéifstėllen
mirgéifestėllen
dirgéiftstėllen
sigéifestėllen
Conditionnel Passé composé
echhättgestėllt
duhässgestėllt
hien/si,hatt/ethättgestėllt
mirhättegestėllt
dirhättgestėllt
sihättegestėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstėll!
Plurielstėllt!
gestėllt
stėllen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigestėllt
dugëssgestėllt
hie/si,hatt/etgëttgestėllt
mirgigestėllt
dirgittgestėllt
sigigestėllt
Passé composé
echsigestėllt ginn
dubassgestėllt ginn
hien/si,hatt/etassgestėllt ginn
mirsigestėllt ginn
dirsiddgestėllt ginn
sisigestėllt ginn
Plus-que-parfait
echwargestėllt ginn
duwaarsgestėllt ginn
hien/si,hatt/etwargestėllt ginn
mirwaregestėllt ginn
dirwaartgestėllt ginn
siwaregestėllt ginn
Futur I
echwäert gestėllt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestėllt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gestėllt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gestėllt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gestėllt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles