E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stemmen stimmen (D) – voter, approuver (F)
Stammformen stemmenstemmtgestemmt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstemmen
dustemms
hien/si,hatt/etstemmt
mirstemmen
dirstemmt
sistemmen
Pass compos
echhugestemmt
duhuesgestemmt
hien/si,hatt/ethuetgestemmt
mirhugestemmt
dirhuttgestemmt
sihugestemmt
Plus-que-parfait
echhatgestemmt
duhasgestemmt
hien/si,hatt/ethatgestemmt
mirhategestemmt
dirhatgestemmt
sihategestemmt
Futur I
echwäert stemmen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestemmt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstemmen
dugéifsstemmen
hien/si,hatt/etgéifstemmen
mirgéifestemmen
dirgéiftstemmen
sigéifestemmen
Conditionnel Pass compos
echhttgestemmt
duhssgestemmt
hien/si,hatt/ethttgestemmt
mirhättegestemmt
dirhttgestemmt
sihättegestemmt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstemm!
Plurielstemmt!
gestemmt
stemmen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigestemmt
dugëssgestemmt
hie/si,hatt/etgëttgestemmt
mirgigestemmt
dirgittgestemmt
sigigestemmt
Pass compos
echsigestemmt ginn
dubassgestemmt ginn
hien/si,hatt/etassgestemmt ginn
mirsigestemmt ginn
dirsiddgestemmt ginn
sisigestemmt ginn
Plus-que-parfait
echwargestemmt ginn
duwaarsgestemmt ginn
hien/si,hatt/etwargestemmt ginn
mirwaregestemmt ginn
dirwaartgestemmt ginn
siwaregestemmt ginn
Futur I
echwäert gestemmt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestemmt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gestemmt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gestemmt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gestemmt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles