E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
charméieren bezaubern (D)charmer (F)to enchant/ captivate (E)
Stammformen charméierencharméiertcharméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcharméieren
ducharméiers
hien/si,hatt/etcharméiert
mircharméieren
dircharméiert
sicharméieren
Passé composé
echhucharméiert
duhuescharméiert
hien/si,hatt/ethuetcharméiert
mirhucharméiert
dirhuttcharméiert
sihucharméiert
Plus-que-parfait
echhatcharméiert
duhascharméiert
hien/si,hatt/ethatcharméiert
mirhatecharméiert
dirhatcharméiert
sihatecharméiert
Futur I
echwäert charméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert charméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcharméieren
dugéifscharméieren
hien/si,hatt/etgéifcharméieren
mirgéifecharméieren
dirgéiftcharméieren
sigéifecharméieren
Conditionnel Passé composé
echhättcharméiert
duhässcharméiert
hien/si,hatt/ethättcharméiert
mirhättecharméiert
dirhättcharméiert
sihättecharméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercharméier!
Plurielcharméiert!
charméiert
charméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicharméiert
dugësscharméiert
hie/si,hatt/etgëttcharméiert
mirgicharméiert
dirgittcharméiert
sigicharméiert
Passé composé
echsicharméiert ginn
dubasscharméiert ginn
hien/si,hatt/etasscharméiert ginn
mirsicharméiert ginn
dirsiddcharméiert ginn
sisicharméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcharméiert ginn
duwaarscharméiert ginn
hien/si,hatt/etwarcharméiert ginn
mirwarecharméiert ginn
dirwaartcharméiert ginn
siwarecharméiert ginn
Futur I
echwäert charméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert charméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif charméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif charméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier charméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles