E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opstëppelen aufhertzen (D) – monter contre qn. (F)
Stammformen opstëppelenstëppelt opopgestëppelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstëppelen op
dustëppels op
hien/si,hatt/etstëppelt op
mirstëppelen op
dirstëppelt op
sistëppelen op
Passé composé
echhunnopgestëppelt
duhuesopgestëppelt
hien/si,hatt/ethuetopgestëppelt
mirhunnopgestëppelt
dirhuttopgestëppelt
sihunnopgestëppelt
Plus-que-parfait
echhatopgestëppelt
duhasopgestëppelt
hien/si,hatt/ethatopgestëppelt
mirhatenopgestëppelt
dirhatopgestëppelt
sihatenopgestëppelt
Futur I
echwäert opstëppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestëppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopstëppelen
dugéifsopstëppelen
hien/si,hatt/etgéifopstëppelen
mirgéifenopstëppelen
dirgéiftopstëppelen
sigéifenopstëppelen
Conditionnel Passé composé
echhättopgestëppelt
duhässopgestëppelt
hien/si,hatt/ethättopgestëppelt
mirhättenopgestëppelt
dirhättopgestëppelt
sihättenopgestëppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstëppel op!
Plurielstëppelt op!
opgestëppelt
opstëppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgestëppelt
dugëssopgestëppelt
hie/si,hatt/etgëttopgestëppelt
mirginnopgestëppelt
dirgittopgestëppelt
siginnopgestëppelt
Passé composé
echsinnopgestëppelt ginn
dubassopgestëppelt ginn
hien/si,hatt/etassopgestëppelt ginn
mirsinnopgestëppelt ginn
dirsiddopgestëppelt ginn
sisinnopgestëppelt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgestëppelt ginn
duwaarsopgestëppelt ginn
hien/si,hatt/etwaropgestëppelt ginn
mirwarenopgestëppelt ginn
dirwaartopgestëppelt ginn
siwarenopgestëppelt ginn
Futur I
echwäert opgestëppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestëppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgestëppelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgestëppelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgestëppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stëppelenustëppelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles