E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opstëppel-en aufhertzen (D) – monter contre qn. (F)
Stammformen opstëppel-enstëppel-t opopge-stëppel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstëppel-en op
dustëppel-s op
hien/si,hatt/etstëppel-t op
mirstëppel-en op
dirstëppel-t op
sistëppel-en op
Passé composé
echhunnopge-stëppel-t
duhuesopge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethuetopge-stëppel-t
mirhunnopge-stëppel-t
dirhuttopge-stëppel-t
sihunnopge-stëppel-t
Plus-que-parfait
echhatopge-stëppel-t
duhasopge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethatopge-stëppel-t
mirhatenopge-stëppel-t
dirhatopge-stëppel-t
sihatenopge-stëppel-t
Futur I
echwäert opstëppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-stëppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopstëppel-en
dugéifsopstëppel-en
hien/si,hatt/etgéifopstëppel-en
mirgéifenopstëppel-en
dirgéiftopstëppel-en
sigéifenopstëppel-en
Conditionnel Passé composé
echhättopge-stëppel-t
duhässopge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethättopge-stëppel-t
mirhättenopge-stëppel-t
dirhättopge-stëppel-t
sihättenopge-stëppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstëppel op!
Plurielstëppel-t op!
opge-stëppel-t
opstëppel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopge-stëppel-t
dugëssopge-stëppel-t
hie/si,hatt/etgëttopge-stëppel-t
mirginnopge-stëppel-t
dirgittopge-stëppel-t
siginnopge-stëppel-t
Passé composé
echsinnopge-stëppel-t ginn
dubassopge-stëppel-t ginn
hien/si,hatt/etassopge-stëppel-t ginn
mirsinnopge-stëppel-t ginn
dirsiddopge-stëppel-t ginn
sisinnopge-stëppel-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-stëppel-t ginn
duwaarsopge-stëppel-t ginn
hien/si,hatt/etwaropge-stëppel-t ginn
mirwarenopge-stëppel-t ginn
dirwaartopge-stëppel-t ginn
siwarenopge-stëppel-t ginn
Futur I
echwäert opge-stëppel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-stëppel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opge-stëppel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opge-stëppel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opge-stëppel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stëppel-enustëppel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles