E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ustëppelen anstiften (D) – fomenter, inciter (F)
Stammformen ustëppelenstëppelt unugestëppelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstëppelen un
dustëppels un
hien/si,hatt/etstëppelt un
mirstëppelen un
dirstëppelt un
sistëppelen un
Passé composé
echhunnugestëppelt
duhuesugestëppelt
hien/si,hatt/ethuetugestëppelt
mirhunnugestëppelt
dirhuttugestëppelt
sihunnugestëppelt
Plus-que-parfait
echhatugestëppelt
duhasugestëppelt
hien/si,hatt/ethatugestëppelt
mirhatenugestëppelt
dirhatugestëppelt
sihatenugestëppelt
Futur I
echwäert ustëppelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugestëppelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifustëppelen
dugéifsustëppelen
hien/si,hatt/etgéifustëppelen
mirgéifenustëppelen
dirgéiftustëppelen
sigéifenustëppelen
Conditionnel Passé composé
echhättugestëppelt
duhässugestëppelt
hien/si,hatt/ethättugestëppelt
mirhättenugestëppelt
dirhättugestëppelt
sihättenugestëppelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstëppel un!
Plurielstëppelt un!
ugestëppelt
ustëppelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnugestëppelt
dugëssugestëppelt
hie/si,hatt/etgëttugestëppelt
mirginnugestëppelt
dirgittugestëppelt
siginnugestëppelt
Passé composé
echsinnugestëppelt ginn
dubassugestëppelt ginn
hien/si,hatt/etassugestëppelt ginn
mirsinnugestëppelt ginn
dirsiddugestëppelt ginn
sisinnugestëppelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugestëppelt ginn
duwaarsugestëppelt ginn
hien/si,hatt/etwarugestëppelt ginn
mirwarenugestëppelt ginn
dirwaartugestëppelt ginn
siwarenugestëppelt ginn
Futur I
echwäert ugestëppelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugestëppelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ugestëppelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ugestëppelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ugestëppelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opstëppelenstëppelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles