E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ustëppel-en anstiften (D) – fomenter, inciter (F)
Stammformen ustëppel-enstëppel-t unuge-stëppel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstëppel-en un
dustëppel-s un
hien/si,hatt/etstëppel-t un
mirstëppel-en un
dirstëppel-t un
sistëppel-en un
Passé composé
echhunnuge-stëppel-t
duhuesuge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethuetuge-stëppel-t
mirhunnuge-stëppel-t
dirhuttuge-stëppel-t
sihunnuge-stëppel-t
Plus-que-parfait
echhatuge-stëppel-t
duhasuge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethatuge-stëppel-t
mirhatenuge-stëppel-t
dirhatuge-stëppel-t
sihatenuge-stëppel-t
Futur I
echwäert ustëppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-stëppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifustëppel-en
dugéifsustëppel-en
hien/si,hatt/etgéifustëppel-en
mirgéifenustëppel-en
dirgéiftustëppel-en
sigéifenustëppel-en
Conditionnel Passé composé
echhättuge-stëppel-t
duhässuge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethättuge-stëppel-t
mirhättenuge-stëppel-t
dirhättuge-stëppel-t
sihättenuge-stëppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstëppel un!
Plurielstëppel-t un!
uge-stëppel-t
ustëppel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnuge-stëppel-t
dugëssuge-stëppel-t
hie/si,hatt/etgëttuge-stëppel-t
mirginnuge-stëppel-t
dirgittuge-stëppel-t
siginnuge-stëppel-t
Passé composé
echsinnuge-stëppel-t ginn
dubassuge-stëppel-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-stëppel-t ginn
mirsinnuge-stëppel-t ginn
dirsidduge-stëppel-t ginn
sisinnuge-stëppel-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-stëppel-t ginn
duwaarsuge-stëppel-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-stëppel-t ginn
mirwarenuge-stëppel-t ginn
dirwaartuge-stëppel-t ginn
siwarenuge-stëppel-t ginn
Futur I
echwäert uge-stëppel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-stëppel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif uge-stëppel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif uge-stëppel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier uge-stëppel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opstëppel-enstëppel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles