E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stëppel-en provozieren (D) – provoquer (F)
Stammformen stëppel-enstëppel-tge-stëppel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstëppel-en
dustëppel-s
hien/si,hatt/etstëppel-t
mirstëppel-en
dirstëppel-t
sistëppel-en
Passé composé
echhuge-stëppel-t
duhuesge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethuetge-stëppel-t
mirhuge-stëppel-t
dirhuttge-stëppel-t
sihuge-stëppel-t
Plus-que-parfait
echhatge-stëppel-t
duhasge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethatge-stëppel-t
mirhatege-stëppel-t
dirhatge-stëppel-t
sihatege-stëppel-t
Futur I
echwäert stëppel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stëppel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstëppel-en
dugéifsstëppel-en
hien/si,hatt/etgéifstëppel-en
mirgéifestëppel-en
dirgéiftstëppel-en
sigéifestëppel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-stëppel-t
duhässge-stëppel-t
hien/si,hatt/ethättge-stëppel-t
mirhättege-stëppel-t
dirhättge-stëppel-t
sihättege-stëppel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstëppel!
Plurielstëppel-t!
ge-stëppel-t
stëppel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-stëppel-t
dugëssge-stëppel-t
hie/si,hatt/etgëttge-stëppel-t
mirgige-stëppel-t
dirgittge-stëppel-t
sigige-stëppel-t
Passé composé
echsige-stëppel-t ginn
dubassge-stëppel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-stëppel-t ginn
mirsige-stëppel-t ginn
dirsiddge-stëppel-t ginn
sisige-stëppel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-stëppel-t ginn
duwaarsge-stëppel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-stëppel-t ginn
mirwarege-stëppel-t ginn
dirwaartge-stëppel-t ginn
siwarege-stëppel-t ginn
Futur I
echwäert ge-stëppel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-stëppel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-stëppel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-stëppel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-stëppel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opstëppel-enustëppel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles