E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
steriliséieren sterilisieren (D)stériliser (F)
Stammformen steriliséierensteriliséiertsteriliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsteriliséieren
dusteriliséiers
hien/si,hatt/etsteriliséiert
mirsteriliséieren
dirsteriliséiert
sisteriliséieren
Passé composé
echhusteriliséiert
duhuessteriliséiert
hien/si,hatt/ethuetsteriliséiert
mirhusteriliséiert
dirhuttsteriliséiert
sihusteriliséiert
Plus-que-parfait
echhatsteriliséiert
duhassteriliséiert
hien/si,hatt/ethatsteriliséiert
mirhatesteriliséiert
dirhatsteriliséiert
sihatesteriliséiert
Futur I
echwäert steriliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert steriliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsteriliséieren
dugéifssteriliséieren
hien/si,hatt/etgéifsteriliséieren
mirgéifesteriliséieren
dirgéiftsteriliséieren
sigéifesteriliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsteriliséiert
duhässsteriliséiert
hien/si,hatt/ethättsteriliséiert
mirhättesteriliséiert
dirhättsteriliséiert
sihättesteriliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersteriliséier!
Plurielsteriliséiert!
steriliséiert
steriliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisteriliséiert
dugësssteriliséiert
hie/si,hatt/etgëttsteriliséiert
mirgisteriliséiert
dirgittsteriliséiert
sigisteriliséiert
Passé composé
echsisteriliséiert ginn
dubasssteriliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssteriliséiert ginn
mirsisteriliséiert ginn
dirsiddsteriliséiert ginn
sisisteriliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsteriliséiert ginn
duwaarssteriliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsteriliséiert ginn
mirwaresteriliséiert ginn
dirwaartsteriliséiert ginn
siwaresteriliséiert ginn
Futur I
echwäert steriliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert steriliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif steriliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif steriliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier steriliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles