E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ėnnerstėtz-en unterstützen (D)supporter (F)
Stammformen ėnnerstėtz-enėnnerstėtz-tėnnerstėtz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ėnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echėnnerstėtz-en
duėnnerstėtz
hien/si,hatt/etėnnerstėtz-t
mirėnnerstėtz-en
dirėnnerstėtz-t
siėnnerstėtz-en
Passé composé
echhunnėnnerstėtz-t
duhuesėnnerstėtz-t
hien/si,hatt/ethuetėnnerstėtz-t
mirhunnėnnerstėtz-t
dirhuttėnnerstėtz-t
sihunnėnnerstėtz-t
Plus-que-parfait
echhatėnnerstėtz-t
duhasėnnerstėtz-t
hien/si,hatt/ethatėnnerstėtz-t
mirhatenėnnerstėtz-t
dirhatėnnerstėtz-t
sihatenėnnerstėtz-t
Futur I
echwäert ėnnerstėtz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėnnerstėtz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėnnerstėtz-en
dugéifsėnnerstėtz-en
hien/si,hatt/etgéifėnnerstėtz-en
mirgéifenėnnerstėtz-en
dirgéiftėnnerstėtz-en
sigéifenėnnerstėtz-en
Conditionnel Passé composé
echhättėnnerstėtz-t
duhässėnnerstėtz-t
hien/si,hatt/ethättėnnerstėtz-t
mirhättenėnnerstėtz-t
dirhättėnnerstėtz-t
sihättenėnnerstėtz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierėnnerstėtz!
Plurielėnnerstėtz-t!
ėnnerstėtz-t
ėnnerstėtz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles