E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stibitzen klauen (D) – choper (F)
Stammformen stibitzenstibitztgestibitzt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstibitzen
dustibitz
hien/si,hatt/etstibitzt
mirstibitzen
dirstibitzt
sistibitzen
Pass compos
echhugestibitzt
duhuesgestibitzt
hien/si,hatt/ethuetgestibitzt
mirhugestibitzt
dirhuttgestibitzt
sihugestibitzt
Plus-que-parfait
echhatgestibitzt
duhasgestibitzt
hien/si,hatt/ethatgestibitzt
mirhategestibitzt
dirhatgestibitzt
sihategestibitzt
Futur I
echwäert stibitzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestibitzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstibitzen
dugéifsstibitzen
hien/si,hatt/etgéifstibitzen
mirgéifestibitzen
dirgéiftstibitzen
sigéifestibitzen
Conditionnel Pass compos
echhttgestibitzt
duhssgestibitzt
hien/si,hatt/ethttgestibitzt
mirhättegestibitzt
dirhttgestibitzt
sihättegestibitzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstibitz!
Plurielstibitzt!
gestibitzt
stibitzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigestibitzt
dugëssgestibitzt
hie/si,hatt/etgëttgestibitzt
mirgigestibitzt
dirgittgestibitzt
sigigestibitzt
Pass compos
echsigestibitzt ginn
dubassgestibitzt ginn
hien/si,hatt/etassgestibitzt ginn
mirsigestibitzt ginn
dirsiddgestibitzt ginn
sisigestibitzt ginn
Plus-que-parfait
echwargestibitzt ginn
duwaarsgestibitzt ginn
hien/si,hatt/etwargestibitzt ginn
mirwaregestibitzt ginn
dirwaartgestibitzt ginn
siwaregestibitzt ginn
Futur I
echwäert gestibitzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestibitzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gestibitzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gestibitzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gestibitzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles