E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chatten chatten (D) – chatter (F) – to chat (E)
Stammformen chattenchattgechatt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echchatten
duchatts
hien/si,hatt/etchatt
mirchatten
dirchatt
sichatten
Pass compos
echhugechatt
duhuesgechatt
hien/si,hatt/ethuetgechatt
mirhugechatt
dirhuttgechatt
sihugechatt
Plus-que-parfait
echhatgechatt
duhasgechatt
hien/si,hatt/ethatgechatt
mirhategechatt
dirhatgechatt
sihategechatt
Modale Futur I
echwäert chatten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gechatt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchatten
dugéifschatten
hien/si,hatt/etgéifchatten
mirgéifechatten
dirgéiftchatten
sigéifechatten
Conditionnel pass compos
echhttgechatt
duhssgechatt
hien/si,hatt/ethttgechatt
mirhättegechatt
dirhttgechatt
sihättegechatt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchatt!
Plurielchat!
gechatt
chatten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles