E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chatt-en chatten (D)chatter (F)to chat (E)
Stammformen chatt-enchat-tge-chat-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echchatt-en
duchatt-s
hien/si,hatt/etchat-t
mirchatt-en
dirchat-t
sichatt-en
Pass compos
echhuge-chat-t
duhuesge-chat-t
hien/si,hatt/ethuetge-chat-t
mirhuge-chat-t
dirhuttge-chat-t
sihuge-chat-t
Plus-que-parfait
echhatge-chat-t
duhasge-chat-t
hien/si,hatt/ethatge-chat-t
mirhatege-chat-t
dirhatge-chat-t
sihatege-chat-t
Futur I
echwäert chatt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-chat-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchatt-en
dugéifschatt-en
hien/si,hatt/etgéifchatt-en
mirgéifechatt-en
dirgéiftchatt-en
sigéifechatt-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-chat-t
duhssge-chat-t
hien/si,hatt/ethttge-chat-t
mirhättege-chat-t
dirhttge-chat-t
sihättege-chat-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchatt!
Plurielcha-t!
ge-chat-t
chatt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles