E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chaufféieren chauffieren (D)conduire (F)to chauffeur/ drive (E)
Stammformen chaufféierenchaufféiertchaufféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchaufféieren
duchaufféiers
hien/si,hatt/etchaufféiert
mirchaufféieren
dirchaufféiert
sichaufféieren
Passé composé
echhuchaufféiert
duhueschaufféiert
hien/si,hatt/ethuetchaufféiert
mirhuchaufféiert
dirhuttchaufféiert
sihuchaufféiert
Plus-que-parfait
echhatchaufféiert
duhaschaufféiert
hien/si,hatt/ethatchaufféiert
mirhatechaufféiert
dirhatchaufféiert
sihatechaufféiert
Futur I
echwäert chaufféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chaufféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchaufféieren
dugéifschaufféieren
hien/si,hatt/etgéifchaufféieren
mirgéifechaufféieren
dirgéiftchaufféieren
sigéifechaufféieren
Conditionnel Passé composé
echhättchaufféiert
duhässchaufféiert
hien/si,hatt/ethättchaufféiert
mirhättechaufféiert
dirhättchaufféiert
sihättechaufféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchaufféier!
Plurielchaufféiert!
chaufféiert
chaufféieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgichaufféiert
dugësschaufféiert
hie/si,hatt/etgëttchaufféiert
mirgichaufféiert
dirgittchaufféiert
sigichaufféiert
Passé composé
echsichaufféiert ginn
dubasschaufféiert ginn
hien/si,hatt/etasschaufféiert ginn
mirsichaufféiert ginn
dirsiddchaufféiert ginn
sisichaufféiert ginn
Plus-que-parfait
echwarchaufféiert ginn
duwaarschaufféiert ginn
hien/si,hatt/etwarchaufféiert ginn
mirwarechaufféiert ginn
dirwaartchaufféiert ginn
siwarechaufféiert ginn
Futur I
echwäert chaufféiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chaufféiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif chaufféiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif chaufféiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier chaufféiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles