E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stigmatiséieren stigmatisieren (D)stigmatiser (F)
Stammformen stigmatiséierenstigmatiséiertstigmatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstigmatiséieren
dustigmatiséiers
hien/si,hatt/etstigmatiséiert
mirstigmatiséieren
dirstigmatiséiert
sistigmatiséieren
Passé composé
echhustigmatiséiert
duhuesstigmatiséiert
hien/si,hatt/ethuetstigmatiséiert
mirhustigmatiséiert
dirhuttstigmatiséiert
sihustigmatiséiert
Plus-que-parfait
echhatstigmatiséiert
duhasstigmatiséiert
hien/si,hatt/ethatstigmatiséiert
mirhatestigmatiséiert
dirhatstigmatiséiert
sihatestigmatiséiert
Futur I
echwäert stigmatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stigmatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstigmatiséieren
dugéifsstigmatiséieren
hien/si,hatt/etgéifstigmatiséieren
mirgéifestigmatiséieren
dirgéiftstigmatiséieren
sigéifestigmatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättstigmatiséiert
duhässstigmatiséiert
hien/si,hatt/ethättstigmatiséiert
mirhättestigmatiséiert
dirhättstigmatiséiert
sihättestigmatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstigmatiséier!
Plurielstigmatiséiert!
stigmatiséiert
stigmatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistigmatiséiert
dugëssstigmatiséiert
hie/si,hatt/etgëttstigmatiséiert
mirgistigmatiséiert
dirgittstigmatiséiert
sigistigmatiséiert
Passé composé
echsistigmatiséiert ginn
dubassstigmatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassstigmatiséiert ginn
mirsistigmatiséiert ginn
dirsiddstigmatiséiert ginn
sisistigmatiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstigmatiséiert ginn
duwaarsstigmatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarstigmatiséiert ginn
mirwarestigmatiséiert ginn
dirwaartstigmatiséiert ginn
siwarestigmatiséiert ginn
Futur I
echwäert stigmatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stigmatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stigmatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stigmatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stigmatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles