E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stiichten einen Streich spielen (D)jouer un mauvais tour qn. (F)
Stammformen stiichtenstiichtgestiicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstiichten
dustiichts
hien/si,hatt/etstiicht
mirstiichten
dirstiicht
sistiichten
Pass compos
echhugestiicht
duhuesgestiicht
hien/si,hatt/ethuetgestiicht
mirhugestiicht
dirhuttgestiicht
sihugestiicht
Plus-que-parfait
echhatgestiicht
duhasgestiicht
hien/si,hatt/ethatgestiicht
mirhategestiicht
dirhatgestiicht
sihategestiicht
Futur I
echwäert stiichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestiicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstiichten
dugéifsstiichten
hien/si,hatt/etgéifstiichten
mirgéifestiichten
dirgéiftstiichten
sigéifestiichten
Conditionnel Pass compos
echhttgestiicht
duhssgestiicht
hien/si,hatt/ethttgestiicht
mirhättegestiicht
dirhttgestiicht
sihättegestiicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstiicht!
Plurielstiicht!
gestiicht
stiichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigestiicht
dugëssgestiicht
hie/si,hatt/etgëttgestiicht
mirgigestiicht
dirgittgestiicht
sigigestiicht
Pass compos
echsigestiicht ginn
dubassgestiicht ginn
hien/si,hatt/etassgestiicht ginn
mirsigestiicht ginn
dirsiddgestiicht ginn
sisigestiicht ginn
Plus-que-parfait
echwargestiicht ginn
duwaarsgestiicht ginn
hien/si,hatt/etwargestiicht ginn
mirwaregestiicht ginn
dirwaartgestiicht ginn
siwaregestiicht ginn
Futur I
echwäert gestiicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestiicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gestiicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gestiicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gestiicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles