E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stimuléieren stimulieren (D)stimuler (F)
Stammformen stimuléierenstimuléiertstimuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstimuléieren
dustimuléiers
hien/si,hatt/etstimuléiert
mirstimuléieren
dirstimuléiert
sistimuléieren
Passé composé
echhustimuléiert
duhuesstimuléiert
hien/si,hatt/ethuetstimuléiert
mirhustimuléiert
dirhuttstimuléiert
sihustimuléiert
Plus-que-parfait
echhatstimuléiert
duhasstimuléiert
hien/si,hatt/ethatstimuléiert
mirhatestimuléiert
dirhatstimuléiert
sihatestimuléiert
Futur I
echwäert stimuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stimuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstimuléieren
dugéifsstimuléieren
hien/si,hatt/etgéifstimuléieren
mirgéifestimuléieren
dirgéiftstimuléieren
sigéifestimuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättstimuléiert
duhässstimuléiert
hien/si,hatt/ethättstimuléiert
mirhättestimuléiert
dirhättstimuléiert
sihättestimuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstimuléier!
Plurielstimuléiert!
stimuléiert
stimuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistimuléiert
dugëssstimuléiert
hie/si,hatt/etgëttstimuléiert
mirgistimuléiert
dirgittstimuléiert
sigistimuléiert
Passé composé
echsistimuléiert ginn
dubassstimuléiert ginn
hien/si,hatt/etassstimuléiert ginn
mirsistimuléiert ginn
dirsiddstimuléiert ginn
sisistimuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstimuléiert ginn
duwaarsstimuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarstimuléiert ginn
mirwarestimuléiert ginn
dirwaartstimuléiert ginn
siwarestimuléiert ginn
Futur I
echwäert stimuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stimuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stimuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stimuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stimuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles