E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stimul-éier-en stimulieren (D)stimuler (F)
Stammformen stimul-éier-enstimul-éier-tstimul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstimul-éier-en
dustimul-éier-s
hien/si,hatt/etstimul-éier-t
mirstimul-éier-en
dirstimul-éier-t
sistimul-éier-en
Passé composé
echhustimul-éier-t
duhuesstimul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetstimul-éier-t
mirhustimul-éier-t
dirhuttstimul-éier-t
sihustimul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatstimul-éier-t
duhasstimul-éier-t
hien/si,hatt/ethatstimul-éier-t
mirhatestimul-éier-t
dirhatstimul-éier-t
sihatestimul-éier-t
Futur I
echwäert stimul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stimul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstimul-éier-en
dugéifsstimul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstimul-éier-en
mirgéifestimul-éier-en
dirgéiftstimul-éier-en
sigéifestimul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättstimul-éier-t
duhässstimul-éier-t
hien/si,hatt/ethättstimul-éier-t
mirhättestimul-éier-t
dirhättstimul-éier-t
sihättestimul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstimul-éier!
Plurielstimul-éier-t!
stimul-éier-t
stimul-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistimul-éier-t
dugëssstimul-éier-t
hie/si,hatt/etgëttstimul-éier-t
mirgistimul-éier-t
dirgittstimul-éier-t
sigistimul-éier-t
Passé composé
echsistimul-éier-t ginn
dubassstimul-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassstimul-éier-t ginn
mirsistimul-éier-t ginn
dirsiddstimul-éier-t ginn
sisistimul-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarstimul-éier-t ginn
duwaarsstimul-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarstimul-éier-t ginn
mirwarestimul-éier-t ginn
dirwaartstimul-éier-t ginn
siwarestimul-éier-t ginn
Futur I
echwäert stimul-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stimul-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stimul-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stimul-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stimul-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles