E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stipuléieren bestimmen, festlegen (D)stipuler (F)
Stammformen stipuléierenstipuléiertstipuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstipuléieren
dustipuléiers
hien/si,hatt/etstipuléiert
mirstipuléieren
dirstipuléiert
sistipuléieren
Passé composé
echhustipuléiert
duhuesstipuléiert
hien/si,hatt/ethuetstipuléiert
mirhustipuléiert
dirhuttstipuléiert
sihustipuléiert
Plus-que-parfait
echhatstipuléiert
duhasstipuléiert
hien/si,hatt/ethatstipuléiert
mirhatestipuléiert
dirhatstipuléiert
sihatestipuléiert
Futur I
echwäert stipuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stipuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstipuléieren
dugéifsstipuléieren
hien/si,hatt/etgéifstipuléieren
mirgéifestipuléieren
dirgéiftstipuléieren
sigéifestipuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättstipuléiert
duhässstipuléiert
hien/si,hatt/ethättstipuléiert
mirhättestipuléiert
dirhättstipuléiert
sihättestipuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstipuléier!
Plurielstipuléiert!
stipuléiert
stipuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistipuléiert
dugëssstipuléiert
hie/si,hatt/etgëttstipuléiert
mirgistipuléiert
dirgittstipuléiert
sigistipuléiert
Passé composé
echsistipuléiert ginn
dubassstipuléiert ginn
hien/si,hatt/etassstipuléiert ginn
mirsistipuléiert ginn
dirsiddstipuléiert ginn
sisistipuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstipuléiert ginn
duwaarsstipuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarstipuléiert ginn
mirwarestipuléiert ginn
dirwaartstipuléiert ginn
siwarestipuléiert ginn
Futur I
echwäert stipuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stipuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stipuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stipuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stipuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles