E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
acheck-en einchecken, abfertigen (D) – faire enregistrer (F) – to check in, to dispose (E)
Stammformen acheck-encheck-t anage-check-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echcheck-en an
ducheck-s an
hien/si,hatt/etcheck-t an
mircheck-en an
dircheck-t an
sicheck-en an
Pass compos
echhunnage-check-t
duhuesage-check-t
hien/si,hatt/ethuetage-check-t
mirhunnage-check-t
dirhuttage-check-t
sihunnage-check-t
Plus-que-parfait
echhatage-check-t
duhasage-check-t
hien/si,hatt/ethatage-check-t
mirhatenage-check-t
dirhatage-check-t
sihatenage-check-t
Modale Futur I
echwäert acheck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert age-check-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifacheck-en
dugéifsacheck-en
hien/si,hatt/etgéifacheck-en
mirgéifenacheck-en
dirgéiftacheck-en
sigéifenacheck-en
Conditionnel pass compos
echhttage-check-t
duhssage-check-t
hien/si,hatt/ethttage-check-t
mirhttenage-check-t
dirhttage-check-t
sihttenage-check-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercheck an!
Plurielcheck-t an!
age-check-t
acheck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnage-check-t
dugëssage-check-t
hie/si,hatt/etgëttage-check-t
mirginnage-check-t
dirgittage-check-t
siginnage-check-t
Pass compos
echsinnage-check-t ginn
dubassage-check-t ginn
hien/si,hatt/etassage-check-t ginn
mirsinnage-check-t ginn
dirsiddage-check-t ginn
sisinnage-check-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-check-t ginn
duwaarsage-check-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-check-t ginn
mirwarenage-check-t ginn
dirwaartage-check-t ginn
siwarenage-check-t ginn
Modale Futur I
echwäert age-check-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert age-check-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-check-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-check-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier age-check-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
check-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles