E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
check-en checken (D) – contrler, vrifier, piger (F) – to check (E)
Stammformen check-encheck-tge-check-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echcheck-en
ducheck-s
hien/si,hatt/etcheck-t
mircheck-en
dircheck-t
sicheck-en
Pass compos
echhuge-check-t
duhuesge-check-t
hien/si,hatt/ethuetge-check-t
mirhuge-check-t
dirhuttge-check-t
sihuge-check-t
Plus-que-parfait
echhatge-check-t
duhasge-check-t
hien/si,hatt/ethatge-check-t
mirhatege-check-t
dirhatge-check-t
sihatege-check-t
Modale Futur I
echwäert check-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ge-check-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcheck-en
dugéifscheck-en
hien/si,hatt/etgéifcheck-en
mirgéifencheck-en
dirgéiftcheck-en
sigéifencheck-en
Conditionnel pass compos
echhttge-check-t
duhssge-check-t
hien/si,hatt/ethttge-check-t
mirhättege-check-t
dirhttge-check-t
sihättege-check-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercheck!
Plurielcheck-t!
ge-check-t
check-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-check-t
dugëssge-check-t
hie/si,hatt/etgëttge-check-t
mirgige-check-t
dirgittge-check-t
sigige-check-t
Pass compos
echsige-check-t ginn
dubassge-check-t ginn
hien/si,hatt/etassge-check-t ginn
mirsige-check-t ginn
dirsiddge-check-t ginn
sisige-check-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-check-t ginn
duwaarsge-check-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-check-t ginn
mirwarege-check-t ginn
dirwaartge-check-t ginn
siwarege-check-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-check-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-check-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-check-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-check-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-check-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
acheck-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles