E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chiffréieren beziffern (D)chiffrer (F)to number/ numeralize (E)
Stammformen chiffréierenchiffréiertchiffréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchiffréieren
duchiffréiers
hien/si,hatt/etchiffréiert
mirchiffréieren
dirchiffréiert
sichiffréieren
Passé composé
echhuchiffréiert
duhueschiffréiert
hien/si,hatt/ethuetchiffréiert
mirhuchiffréiert
dirhuttchiffréiert
sihuchiffréiert
Plus-que-parfait
echhatchiffréiert
duhaschiffréiert
hien/si,hatt/ethatchiffréiert
mirhatechiffréiert
dirhatchiffréiert
sihatechiffréiert
Futur I
echwäert chiffréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chiffréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchiffréieren
dugéifschiffréieren
hien/si,hatt/etgéifchiffréieren
mirgéifechiffréieren
dirgéiftchiffréieren
sigéifechiffréieren
Conditionnel Passé composé
echhättchiffréiert
duhässchiffréiert
hien/si,hatt/ethättchiffréiert
mirhättechiffréiert
dirhättchiffréiert
sihättechiffréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchiffréier!
Plurielchiffréiert!
chiffréiert
chiffréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgichiffréiert
dugësschiffréiert
hie/si,hatt/etgëttchiffréiert
mirgichiffréiert
dirgittchiffréiert
sigichiffréiert
Passé composé
echsichiffréiert ginn
dubasschiffréiert ginn
hien/si,hatt/etasschiffréiert ginn
mirsichiffréiert ginn
dirsiddchiffréiert ginn
sisichiffréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarchiffréiert ginn
duwaarschiffréiert ginn
hien/si,hatt/etwarchiffréiert ginn
mirwarechiffréiert ginn
dirwaartchiffréiert ginn
siwarechiffréiert ginn
Futur I
echwäert chiffréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chiffréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif chiffréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif chiffréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier chiffréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dechiffréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles