E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stockéieren lagern (D)stocker (F)
Stammformen stockéierenstockéiertstockéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstockéieren
dustockéiers
hien/si,hatt/etstockéiert
mirstockéieren
dirstockéiert
sistockéieren
Passé composé
echhustockéiert
duhuesstockéiert
hien/si,hatt/ethuetstockéiert
mirhustockéiert
dirhuttstockéiert
sihustockéiert
Plus-que-parfait
echhatstockéiert
duhasstockéiert
hien/si,hatt/ethatstockéiert
mirhatestockéiert
dirhatstockéiert
sihatestockéiert
Futur I
echwäert stockéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stockéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstockéieren
dugéifsstockéieren
hien/si,hatt/etgéifstockéieren
mirgéifestockéieren
dirgéiftstockéieren
sigéifestockéieren
Conditionnel Passé composé
echhättstockéiert
duhässstockéiert
hien/si,hatt/ethättstockéiert
mirhättestockéiert
dirhättstockéiert
sihättestockéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstockéier!
Plurielstockéiert!
stockéiert
stockéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgistockéiert
dugëssstockéiert
hie/si,hatt/etgëttstockéiert
mirgistockéiert
dirgittstockéiert
sigistockéiert
Passé composé
echsistockéiert ginn
dubassstockéiert ginn
hien/si,hatt/etassstockéiert ginn
mirsistockéiert ginn
dirsiddstockéiert ginn
sisistockéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarstockéiert ginn
duwaarsstockéiert ginn
hien/si,hatt/etwarstockéiert ginn
mirwarestockéiert ginn
dirwaartstockéiert ginn
siwarestockéiert ginn
Futur I
echwäert stockéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stockéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif stockéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif stockéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier stockéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles