E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
chipotéieren jmdm. etw. streitig machen (D) – chipoter (F)
Stammformen chipotéierenchipotéiertchipotéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchipotéieren
duchipotéiers
hien/si,hatt/etchipotéiert
mirchipotéieren
dirchipotéiert
sichipotéieren
Passé composé
echhuchipotéiert
duhueschipotéiert
hien/si,hatt/ethuetchipotéiert
mirhuchipotéiert
dirhuttchipotéiert
sihuchipotéiert
Plus-que-parfait
echhatchipotéiert
duhaschipotéiert
hien/si,hatt/ethatchipotéiert
mirhatechipotéiert
dirhatchipotéiert
sihatechipotéiert
Futur I
echwäert chipotéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chipotéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchipotéieren
dugéifschipotéieren
hien/si,hatt/etgéifchipotéieren
mirgéifechipotéieren
dirgéiftchipotéieren
sigéifechipotéieren
Conditionnel Passé composé
echhättchipotéiert
duhässchipotéiert
hien/si,hatt/ethättchipotéiert
mirhättechipotéiert
dirhättchipotéiert
sihättechipotéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchipotéier!
Plurielchipotéiert!
chipotéiert
chipotéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgichipotéiert
dugësschipotéiert
hie/si,hatt/etgëttchipotéiert
mirgichipotéiert
dirgittchipotéiert
sigichipotéiert
Passé composé
echsichipotéiert ginn
dubasschipotéiert ginn
hien/si,hatt/etasschipotéiert ginn
mirsichipotéiert ginn
dirsiddchipotéiert ginn
sisichipotéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarchipotéiert ginn
duwaarschipotéiert ginn
hien/si,hatt/etwarchipotéiert ginn
mirwarechipotéiert ginn
dirwaartchipotéiert ginn
siwarechipotéiert ginn
Futur I
echwäert chipotéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chipotéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif chipotéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif chipotéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier chipotéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles