E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
stolzéieren stolzieren (D)parader (F)
Stammformen stolzéierenstolzéiertstolzéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstolzéieren
dustolzéiers
hien/si,hatt/etstolzéiert
mirstolzéieren
dirstolzéiert
sistolzéieren
Passé composé
echsistolzéiert
dubassstolzéiert
hien/si,hatt/etassstolzéiert
mirsistolzéiert
dirsiddstolzéiert
sisistolzéiert
Plus-que-parfait
echwarstolzéiert
duwaarsstolzéiert
hien/si,hatt/etwarstolzéiert
mirwarestolzéiert
dirwaartstolzéiert
siwarestolzéiert
Futur I
echwäert stolzéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stolzéiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstolzéieren
dugéifsstolzéieren
hien/si,hatt/etgéifstolzéieren
mirgéifestolzéieren
dirgéiftstolzéieren
sigéifestolzéieren
Conditionnel Passé composé
echwierstolzéiert
duwiersstolzéiert
hien/si,hatt/etwierstolzéiert
mirwierestolzéiert
dirwiertstolzéiert
siwierestolzéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstolzéier!
Plurielstolzéiert!
stolzéiert
stolzéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erastolzéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles