E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausstoppen ausstopfen (D)bourrer, empailler (F)
Stammformen ausstoppenstoppt ausausgestoppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstoppen aus
dustopps aus
hien/si,hatt/etstoppt aus
mirstoppen aus
dirstoppt aus
sistoppen aus
Pass compos
echhunnausgestoppt
duhuesausgestoppt
hien/si,hatt/ethuetausgestoppt
mirhunnausgestoppt
dirhuttausgestoppt
sihunnausgestoppt
Plus-que-parfait
echhatausgestoppt
duhasausgestoppt
hien/si,hatt/ethatausgestoppt
mirhatenausgestoppt
dirhatausgestoppt
sihatenausgestoppt
Futur I
echwäert ausstoppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgestoppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausstoppen
dugéifsausstoppen
hien/si,hatt/etgéifausstoppen
mirgéifenausstoppen
dirgéiftausstoppen
sigéifenausstoppen
Conditionnel Pass compos
echhttausgestoppt
duhssausgestoppt
hien/si,hatt/ethttausgestoppt
mirhttenausgestoppt
dirhttausgestoppt
sihttenausgestoppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstopp aus!
Plurielstoppt aus!
ausgestoppt
ausstoppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgestoppt
dugëssausgestoppt
hie/si,hatt/etgëttausgestoppt
mirginnausgestoppt
dirgittausgestoppt
siginnausgestoppt
Pass compos
echsinnausgestoppt ginn
dubassausgestoppt ginn
hien/si,hatt/etassausgestoppt ginn
mirsinnausgestoppt ginn
dirsiddausgestoppt ginn
sisinnausgestoppt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgestoppt ginn
duwaarsausgestoppt ginn
hien/si,hatt/etwarausgestoppt ginn
mirwarenausgestoppt ginn
dirwaartausgestoppt ginn
siwarenausgestoppt ginn
Futur I
echwäert ausgestoppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgestoppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgestoppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgestoppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgestoppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opstoppenstoppenverstoppenzoustoppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles