E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opstoppen ausstopfen (D)bourrer, empailler (F)
Stammformen opstoppenstoppt opopgestoppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstoppen op
dustopps op
hien/si,hatt/etstoppt op
mirstoppen op
dirstoppt op
sistoppen op
Pass compos
echhunnopgestoppt
duhuesopgestoppt
hien/si,hatt/ethuetopgestoppt
mirhunnopgestoppt
dirhuttopgestoppt
sihunnopgestoppt
Plus-que-parfait
echhatopgestoppt
duhasopgestoppt
hien/si,hatt/ethatopgestoppt
mirhatenopgestoppt
dirhatopgestoppt
sihatenopgestoppt
Futur I
echwäert opstoppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestoppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopstoppen
dugéifsopstoppen
hien/si,hatt/etgéifopstoppen
mirgéifenopstoppen
dirgéiftopstoppen
sigéifenopstoppen
Conditionnel Pass compos
echhttopgestoppt
duhssopgestoppt
hien/si,hatt/ethttopgestoppt
mirhttenopgestoppt
dirhttopgestoppt
sihttenopgestoppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstopp op!
Plurielstoppt op!
opgestoppt
opstoppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgestoppt
dugëssopgestoppt
hie/si,hatt/etgëttopgestoppt
mirginnopgestoppt
dirgittopgestoppt
siginnopgestoppt
Pass compos
echsinnopgestoppt ginn
dubassopgestoppt ginn
hien/si,hatt/etassopgestoppt ginn
mirsinnopgestoppt ginn
dirsiddopgestoppt ginn
sisinnopgestoppt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgestoppt ginn
duwaarsopgestoppt ginn
hien/si,hatt/etwaropgestoppt ginn
mirwarenopgestoppt ginn
dirwaartopgestoppt ginn
siwarenopgestoppt ginn
Futur I
echwäert opgestoppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgestoppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgestoppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgestoppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgestoppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstoppenstoppenverstoppenzoustoppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles