E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verstoppen verstecken (D)abriter, cacher (F)
Stammformen verstoppenverstopptverstoppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverstoppen
duverstopps
hien/si,hatt/etverstoppt
mirverstoppen
dirverstoppt
siverstoppen
Pass compos
echhuverstoppt
duhuesverstoppt
hien/si,hatt/ethuetverstoppt
mirhuverstoppt
dirhuttverstoppt
sihuverstoppt
Plus-que-parfait
echhatverstoppt
duhasverstoppt
hien/si,hatt/ethatverstoppt
mirhateverstoppt
dirhatverstoppt
sihateverstoppt
Futur I
echwäert verstoppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstoppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverstoppen
dugéifsverstoppen
hien/si,hatt/etgéifverstoppen
mirgéifeverstoppen
dirgéiftverstoppen
sigéifeverstoppen
Conditionnel Pass compos
echhttverstoppt
duhssverstoppt
hien/si,hatt/ethttverstoppt
mirhätteverstoppt
dirhttverstoppt
sihätteverstoppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverstopp!
Plurielverstoppt!
verstoppt
verstoppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverstoppt
dugëssverstoppt
hie/si,hatt/etgëttverstoppt
mirgiverstoppt
dirgittverstoppt
sigiverstoppt
Pass compos
echsiverstoppt ginn
dubassverstoppt ginn
hien/si,hatt/etassverstoppt ginn
mirsiverstoppt ginn
dirsiddverstoppt ginn
sisiverstoppt ginn
Plus-que-parfait
echwarverstoppt ginn
duwaarsverstoppt ginn
hien/si,hatt/etwarverstoppt ginn
mirwareverstoppt ginn
dirwaartverstoppt ginn
siwareverstoppt ginn
Futur I
echwäert verstoppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verstoppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verstoppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verstoppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verstoppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstoppenopstoppenstoppenzoustoppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles