E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoustoppen zustopfen (D)boucher, reboucher (F)
Stammformen zoustoppenstoppt zouzougestoppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstoppen zou
dustopps zou
hien/si,hatt/etstoppt zou
mirstoppen zou
dirstoppt zou
sistoppen zou
Pass compos
echhunnzougestoppt
duhueszougestoppt
hien/si,hatt/ethuetzougestoppt
mirhunnzougestoppt
dirhuttzougestoppt
sihunnzougestoppt
Plus-que-parfait
echhatzougestoppt
duhaszougestoppt
hien/si,hatt/ethatzougestoppt
mirhatenzougestoppt
dirhatzougestoppt
sihatenzougestoppt
Futur I
echwäert zoustoppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestoppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoustoppen
dugéifszoustoppen
hien/si,hatt/etgéifzoustoppen
mirgéifenzoustoppen
dirgéiftzoustoppen
sigéifenzoustoppen
Conditionnel Pass compos
echhttzougestoppt
duhsszougestoppt
hien/si,hatt/ethttzougestoppt
mirhttenzougestoppt
dirhttzougestoppt
sihttenzougestoppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstopp zou!
Plurielstoppt zou!
zougestoppt
zoustoppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougestoppt
dugësszougestoppt
hie/si,hatt/etgëttzougestoppt
mirginnzougestoppt
dirgittzougestoppt
siginnzougestoppt
Pass compos
echsinnzougestoppt ginn
dubasszougestoppt ginn
hien/si,hatt/etasszougestoppt ginn
mirsinnzougestoppt ginn
dirsiddzougestoppt ginn
sisinnzougestoppt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougestoppt ginn
duwaarszougestoppt ginn
hien/si,hatt/etwarzougestoppt ginn
mirwarenzougestoppt ginn
dirwaartzougestoppt ginn
siwarenzougestoppt ginn
Futur I
echwäert zougestoppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougestoppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougestoppt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougestoppt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougestoppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausstoppenopstoppenstoppenverstoppen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles